OİB’den Rusya’da Türk otomotiv sektörü tanıtımı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden Rusya ile iş birliği fırsatlarını geliştirmek ve ihracata ivme kazandırmak amacıyla 13-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Adam Smith Rusya Otomotiv Forumu’na katıldı.

OİB’den Rusya’da Türk otomotiv sektörü tanıtımı

OİB’in Türkiye’nin Rusya’ya olan yıllık 528 milyon dolar otomotiv ihracatını artırmak amacıyla katıldığı Adam Smith Rusya Otomotiv Forumu’nda çok sayıda ana ve tedarik sanayi üreticileri ile ilgili hizmet kuruluşlarından üst düzey isimler de yer aldı.

Rusya’nın en prestijli ve önemli otomotiv endüstrisi etkinliği olarak bu yıl 23.cüsü düzenlenen foruma, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu da katılarak Türk otomotiv sektörü hakkında kapsamlı bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. İki gün süren forumda; Yeni Mobilite ve Küresel Trendler, Elektrikli ve Otonom Araçlar, Verimlilik ve Yeni Satış Stratejileri gibi pek çok başlıkta sektör profesyonelleri tarafından endüstrinin bugünü ve geleceği ele alındı.

OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu tarafından gerçekleştirilen tanıtım sunumunda, otomotiv endüstrisinin Türkiye’de son 14 yılın en büyük ihracatçı sektörü olduğu ve 6 bin ihracatçı firma ile geçen yıl 30,6 milyar dolar ihracata imza attığı vurgulandı.

Türkiye’nin 2 milyon adetlik üretim kapasitesi ve 1,46 milyon adetlik araç üretimi ile dünyada 14’üncü, AB ülkeleri arasında da 4’üncü büyük motorlu araç üreticisi olduğu, motorlu araç üretiminde ise Avrupa’dan yüzde 8 pay aldığı belirtildi.

Tedarik sanayi 10,6 milyar dolar ihracata imza attı Sunumda Türkiye’nin yine AB ülkeleri arasında ticari araçlarda 3., binek otomobillerde 7. ve toplam üretimde 4. büyük üretici olduğu hatırlatıldı.

Tedarik sanayi hakkında da detaylı bilgilerin yer aldığı sunumda, Türkiye’nin gelişmiş bir tedarik sanayi altyapısına sahip olduğu, 200 yabancı yatırımcıya ev sahipliği yaptığı, tedarik sanayinin toplamda 200 bin kişiye istihdam sağladığı ve 10,6 milyar dolar ihracata imza attığı bilgisi paylaşıldı.

Sunumda ayrıca Türkiye’nin en büyük ihracat pazarının yüzde 77’lik pay ile AB ülkeleri olduğu ve Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya gibi ülkelerin en büyük pazarlar arasında yer aldığı vurgulandı. Türkiye’nin otomotiv üretiminin yüzde 86’sını ihraç ettiğinin belirtildiği sunumda, 2018 yılındaki toplam 31,6 milyar dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunun kırıldığı da vurgulandı. Sunumda ayrıca sektörde 158 Ar-Ge Merkezi ve 29 Tasarım Merkezi olduğu, dünyanın önde gelen markaların üretiminin yapıldığı hatırlatıldı.

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER