Oib’den İsveç’e Sürdürülebilirlik ve Yeşil Dönüşüm ziyareti

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülmekte olan Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm Ur-Ge Projesi kapsamında İsveç’e yönelik yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

Oib’den İsveç’e Sürdürülebilirlik ve Yeşil Dönüşüm ziyareti

OİB’in 21 Ocak-25 Ocak 2024 tarihleri arasında düzenlediği etkinlikte dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden Volvo Car, Scania ve SKF ziyaret edildi.

OİB’den Genel Sekreter Yardımcısı Ayşe Mehtap Ekinci ve OİB proje yetkililerinin katıldığı ve Stockholm Ticaret Müşaviri Gökhan Örnek, proje katılımcısı 12 ihracatçı firmadan 22 yetkili ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin yer aldığı heyetin İsveç’e yönelik ziyareti, 2024 yılında Türkiye’den İsveç’e düzenlenen ilk heyet olma özelliği taşıyor. Etkinlikte, İsveç’e yönelik sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm uygulamalarının yerinde gözlemlenebilmesinin yanı sıra iş birliği fırsatlarını değerlendirilme fırsatı yakalandı.

Volvo Car ziyaretinde Sürdürülebilirlik Birim Başkanı Anders Kärrberg ve satın alma ekibinin sunumlarının ardından, Türk firma yetkilileri satın alma ekipleri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Ziyarette yenilikçi teknoloji ve politikaları yerinde inceleyebilme imkanı sunan fabrika turu ve marka deneyim merkezi turları düzenlendi.

SKF ziyaretinde de heyeti SKF Group Başkan ve CEO’su Rickard Gustafson karşıladı. Ardından SKF Otomotiv Başkanı Kerstin Enochsson SKF’nin kurumsal kimliği, vizyonu, stratejisi ve sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve elektrifikasyon konularına yaklaşımını ele aldığı sunumunda ayrıca SKF ile Türkiye arasındaki mevcut iş potansiyeli üzerinde de duruldu. Ayrıca SKF ve OİB iş birliğine dair gelecekte neler yapılabileceği konusu gündeme geldi.

Scania ziyaretinde de katılımcı firmalar ilgili satın alma ekipleri ile ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı yakalarken, Scania yetkililerince yapılan sunumlar sırasında kurumsal vizyon ve politikalarının yanı sıra karbon emisyonlarının azaltılarak üretim süreçlerini iyileştirme ve sürdürülebilir tedarik zinciri sürecinde tedarikçilerinden beklentileri paylaşıldı.

Heyet gezisinde ayrıca birçok önemli markayı bünyesinde barındıran ve Wallenberg Foundations AB içerisinde yer alan FAM AB’nin CEO’su Håkan Buskhe ve Oskar Gustafson ile Türkiye ve İsveç arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin değerlendirildiği bir görüşme de gerçekleştirildi.

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER