XCEED blok zinciri çözümü otomotiv üretimine damga vuracak

BOULOGNE-Billancourt– Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive, Simoldes ve Coşkunöz Metal Form, IBM iş birliğiyle araçlara monte edilen binlerce parçanın uygunluğunu neredeyse gerçek zamanlı olarak takip etmek amacıyla blok zinciri temelli paylaşımlı bir çözüm olan XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed (Uçtan Uca Dağıtık Genişletilmiş Uygunluk), uygulaması için ortaklık sözleşmesi imzaladı.

XCEED blok zinciri çözümü otomotiv üretimine damga vuracak

Projenin ortakları tarafından yapılan yazılı açıklamada, XCEED'in Renault'nun Douai tesisinde başarıyla test edildiği ve paydaşların Oyak Renault Otomobil Fabrikaları (Türkiye), Douai (Fransa) ve Palencia’daki (İspanya) tesislerinde ilk kez uygulanacağı bildirildi. XCEED blok zinciri uygulaması şu anda, dünya genelinde lojistik zincirinin her aşamasında her büyüklükteki OEM ve tedarikçilerin kullanımına açık durumda.

XCEED, yoğun mevzuat kısıtlamalarının olduğu günümüzde, farklı ihtiyaçlara yanıt veren verimli bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Eylül 2020'de yeni piyasa gözetim düzenlemelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, halihazırda piyasada olan araçların denetimi için daha fazla yönetmelik ortaya çıktı. Bu nedenle, üretim zincirinin tamamı yapısını daha kısa bir sürede yönetmeliklere uygun hale getirecek biçimde düzenlemek zorunda kaldı.

AVRUPA OTOMOTİV SEKTÖRÜNE FAYDA SAĞLAYACAK KAPSAYICI BİR PLATFORM

XCEED ile yönetmeliklere ve müşteri talebine yanıt vermek amacıyla Avrupa otomotiv sektörü ekosisteminin tamamını kapsayacak bir uygunluk takip platformu oluşturmak hedefleniyor. Bunun sonucunda da endüstriyel rekabetçiliği ve teknolojik hakimiyeti güçlendirmek amaçlanıyor. Bu açıdan bakıldığında XCEED, blok zinciri tabanlı güçlü ve ortak bir dijital araca erişim olanağı tanıyarak, çok uluslu şirketlerden KOBİ'lere kadar dünya genelindeki tüm paydaşları kapsayacak biçimde tasarlandı.

XCEED ile blok zinciri kullanarak uygunluk bilgilerinin parça/sistem üreticileri arasında ve son araç üreticilerine kadar tedarik zinciri genelinde paylaşılması için güvenilir bir ağ oluşturuldu. XCEED platformu, her şirketin gizliliğine, fikri mülkiyet haklarına ve veri sahipliğine saygı gösterirken, daha iyi ve daha verimli bir uygunluk yönetimine olanak tanıyor. Otomotiv ekosisteminde benzersiz bir platform olan XCEED, sektörün karmaşık veri uzlaştırma süreçlerini daha karmaşık hale getirmeden yönetmelik gereksinimlerine yanıt veriyor. Böylece, neredeyse gerçek zamanlı otomatik veri paylaşımı, kontrolleri ve uyarıları yoluyla ekosistem içinde ve dışında bilgi alışverişini ve güveni artırarak Avrupa otomotiv sektörüne fayda sağlıyor. İlk başlarda kurucu ortaklarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve yeni katılımcılar için açık yönetişim yaklaşımı üzerine kurulu olan bu sistem, Avrupa Komisyonu'nda DG Connect ile etkileşim içinde yürütülüyor.

XCEED, açık kaynaklı bir blok zinciri protokolü olan "Hyperledger Fabric" temel alınarak IBM casino siteleri ile ortaklaşa geliştirildi. Girişimin, her üyenin kendi tercih edecekleri bir Bulut platformunda çalışmasına izin vermek için aralarında IBM Cloud'un da bulunduğu birden fazla Bulut sağlayıcısı ile bir Karma Bulut mimarisinde devreye alınması amaçlanıyor.

2019 yılında başlatılan ve otomotiv sektörünün önde gelen kuruluşları Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive, Simoldes ve Coşkunöz Metal Form iş birliğinde tasarlanıp uygulanan XCEED, veri paylaşımı ve proje yönetimine sunduğu benzersiz çok şirketli yaklaşımıyla öne çıkıyor. Toplu iş zekâsı ile çoğulcu kullanıma uyarlanabilen XCEED, çevik bir metodolojinin sonucu ortaya çıktı.

IBM Endüstri Genel Müdürü Dirk Wollschläger: "Blok zinciri, gıda sektörü, tedarik zinciri ve diğer alanlarda izlenebilirlik ve uygunluğun yollarını sağlama konusunda değerini kanıtladı. XCEED, otomotiv sektöründe blok zincirinin sağladığı değer ve faydaları kullanarak çeşitli ölçeklerde uygunluk takibi sorununu çözmeyi hedefleyen ilk girişim. IBM olarak amacımız, çok bulutlu hibrit çözümler üzerinde blok zinciri ağları kurma konusundaki deneyimimizle, bu sektöre uygun iş çözümleri sağlayarak bu yolculuğu hızlandırmak ve sektör genelinde bu güvenilir, küresel platformu oluşturmak."

FAURECİA GRUP UÇTAN UCA KALİTE DİREKTÖRÜ ERİC JACQUOT

"En başından bu yana Faurecia bu yenilikçi ekosistem içinde önemli bir rol oynadı. Tedarik zincirinin merkezine şeffaflık, uygunluk ve izlenebilirliği koyan müşterimiz Groupe Renault ile çalışmanın yeni bir yolunu sağlayan bu girişime katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu güvenli, şeffaf ve otomatik veri paylaşım sistemi, sorunları hızlıca çözerek, uygunluk ve rekabetçiliğimizi güçlendirmemizi mümkün kılıyor. Son teknolojiden faydalanan bu projenin ilerleyen zamanlarda sektörümüzdeki uygulamaları değiştireceğine inancımız tam."

Groupe Renault XCEED Projesi Koordinatörü Odile Panciatici: "XCEED, küçük paydaşlar dahil olmak üzere, otomotiv ekosisteminin tamamında operasyonel mükemmellik sağlayarak otomotiv sektörünü dönüştürmeye yönelik oldukça güçlü bir araç."

Knauf Industries Automotive Otomotiv Pazarı Direktörü Sylvie Janot: "Piyasanın sorumlu ve büyüyen bir otomotiv paydaşı olarak, ürünlerimizin takip edilebilirliğini ve verimliliğini artırmak için XCEED projesine katılmaya karar verdik. Bu proje kapsamında, otomotiv tedarikçilerinin şirketlerini ve kalite yönetim sistemlerini yasal düzenlemelere uyarlayarak, bu gerekliliklere doğru zamanda yanıt vermeyi hedefliyoruz. Proje ile giderek büyüyen, karmaşık bir ortamda çevikliğimizi artırmayı amaçlıyoruz. XCEED, genel performansımızı artırmak amacıyla sistem ve yöntemlerimizde gerekli değerlendirme ve düzenlemeleri yapmamız için benzersiz bir fırsat sunuyor. Knauf Group'un dijital strateji ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk politikasıyla da tamamen uyumlu olan XCEED ile program konsept aşamasında bir aracın kullanım ömrünün sonuna kadar ortak uzmanlıklarımız arasında tutarlı bir yaklaşım sergiliyoruz. Değer yaratacak ve piyasada şeffaflığın artırılmasına katkıda bulunacak bir otomotiv topluluğunun bir parçası olmaktan çok mutluyuz."

Simoldes Yönetim Kurulu Üyesi Jaime Sá: "XCEED blok zinciri projesinin basitlik, hız, şeffaflık ve uygunluk sağlayarak, tüm katılımcıları da işletme tedarik zincirine dahil ederek Operasyonel Mükemmelliğe katkı sağlayacağını anladığımızda, Simoldes olarak 'juntos fazemos melhor', yani 'Birlikte daha iyi hedefleri gerçekleştirme' vizyonumuz ve Endüstri 4.0 hedefimizle uyumlu olan bu projenin bir parçası olmak istedik."

Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Barış Karaadak: "Otomotiv sektörünün önde gelen dijitalleşme hareketlerinden biri olan XCEED'in kurucu ortaklarından biri olmak heyecan verici. Bu küresel projenin, Coşkunöz Metal Form'un dijitalleşme vizyonu ve yolculuğunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz."

fearbet.org
banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER